Jak zamknąć konto w banku?

Jak zamknąć konto w banku?

Nieużywane konto w banku często generuje dodatkowe, niemałe koszty. Jesteś właścicielem ROR-u, z którego nie korzystasz? Jak najszybciej zamknij rachunek i zachowaj w portfelu nawet kilkaset złotych rocznie. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Przyczyn założenia kolejnego konta w banku może być co najmniej kilka. Jedną z najpopularniejszych jest z pewnością chęć skorzystania z atrakcyjnej promocji dla nowych klientów. W zamian za założenie ROR-u i spełnienie określonych wymagań banki nagradzają klientów gotówką, zniżkami w partnerskich placówkach handlowych lub atrakcyjnymi gadżetami. Kiedy jednak portfel stanie się grubszy o kilka banknotów, a emocje towarzyszące promocji opadną, konto okazuje się zupełnie niepotrzebne. Zwłaszcza jeśli jest już „n-tym” z kolei. Niestety, niewiele osób zadaje sobie trud, by zamknąć nieużywany rachunek.

Nie zamknąłeś konta w banku? Licz się z kosztami

Jeśli nie zamknąłeś konta w banku… z pewnością nie zbankrutujesz. Narazisz się jednak na dodatkowe koszty, w dodatku zupełnie niepotrzebne. Jeśli po zakończeniu promocyjnego okresu bank nalicza opłaty za prowadzenie ROR-u i/lub obsługę karty płatniczej, z Twojego portfela w niezauważalny sposób może uciec nawet kilkaset złotych rocznie. Bez świadomości tego faktu za kilka lat ujemne saldo będzie bardzo przykrą niespodzianką. Jeśli jesteś właścicielem rachunków, z których nie korzystasz, jak najszybciej je zamknij. Wykonanie wszystkich kroków potrwa nie dłużej niż kilka minut. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się zrealizować całą procedurę online.

Zanim zamkniesz konto w banku

Zanim przystąpisz do procesu zamykania konta, zaloguj się na rachunek i sprawdź, jak kształtuje się aktualne saldo. Jeśli będzie ujemne, konieczna będzie spłata zadłużenia. Żaden bank nie zamknie rachunku, jeśli tego nie zrobisz. Przed złożeniem wniosku o zamknięcie konta, warto także zrezygnować z karty płatniczej.

Jak zamknąć konto w banku - krok po kroku

Szczegółowe procedury potrzebne do zamknięcia konta mogą się różnić w zależności od konkretnego banku. Z powodzeniem można jednak uznać, że bez względu na szczegółowe procedury w każdy z nich możesz zamknąć konto:

  • w oddziale;
  • przez internet;
  • przez infolinię;
  • listownie.

Przykład jak zamknąć konto

Aby zobrazować cały proces krok po kroku, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim konto w mBanku.

Aby zamknąć konto w mBanku w oddziale

Aby zamknąć konto w oddziale mBanku, wyposażony w dowód osobisty odwiedź jeden z oddziałów banku. Po sfinalizowaniu procedury poproś asystenta o potwierdzenie złożenia dyspozycji zamknięcia konta.

Aby zamknąć konto w mBanku przez internet

Jeśli na co dzień korzystasz z internetowego systemu transakcyjnego mBanku, w ten sposób złożysz dyspozycję zamknięcia konta najszybciej i najwygodniej. Od czego zacząć?

  • Zaloguj się do bankowości internetowej.
  • Z menu umieszczonego w górnej części panelu wybierz Pomoc, a następnie —-> Inna sprawa —-> Kategorie —-> Rachunki —> Wypowiedzenie umowy w całości oraz w części dotyczącej rachunku osobistego i firmowego.
  • Wypełnij krotki wniosek i potwierdź dyspozycję w aplikacji lub przy pomocy kodu SMS. Gotowe!

Aby zamknąć konto w mBanku przez infolinię

Chcesz zamknąć konto w mBanku przez telefon? Zadzwoń pod numer:

  • +48 426 300 800 z telefonów stacjonarnych lub
  • 783 300 800 z telefonów komórkowych

i złóż dyspozycję zamknięcia konta.

Poproś także konsultanta o przesłanie drogą mailową potwierdzenie złożenia dyspozycji zamknięcia konta.

Aby zamknąć konto w mBanku listownie

Konto w mBanku możesz zamknąć także listownie. Jak to zrobić?

Napisz pismo informujące o dyspozycji zamknięcia konta. Powinno ono zawierać Twoje dane osobowe (imię i nazwisko, adres, PESEL), numer telefonu, numer konta, które chcesz zamknąć oraz numer Twojego drugiego konta (jeśli w momencie zamknięcia rachunku będą na nim pieniądze, bank musi wiedzieć, na jakie konto ma je przesłać). Następnie opatrz dokument własnoręcznym podpisem i wyślij na adres:

mBank S.A. Bankowość Detaliczna Skrytka Pocztowa 2108 90-959 Łódź

Najlepiej listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.

Komentarze
Dodaj komentarz