Wiele osób zna pojęcie moneyback „ze słyszenia”. Niewiele jednak wie, czym jest w praktyce i jak może wpłynąć na… zawartość portfela. W artykule wyjaśnimy, czym jest i jak działa moneyback. Podpowiemy także, czym różni się od cashbacku.
Usługa moneyback pojawiła się na polskim rynku w 2009 roku. Pierwszym bankiem, który ją wprowadził, był BZ WBK. W ciągu kolejnych miesięcy w ślad za nim podążyły także inne banki komercyjne. Dziś moneyback jest nie tylko bardzo popularny, ale także wyjątkowo lubiany przez klientów. Czym jest w praktyce?
Czym jest moneyback?
Moneyback to usługa polegająca na zwrocie określonej części wydatków za zakupy zrealizowane kartą płatniczą — w sklepach stacjonarnych i internetowych i punktach usługowych. W zależności od konkretnej oferty odsetek zwrotu wynosi średnio od 1 do 5%. Zwrot środków dotyczy zazwyczaj nie wszystkich, lecz jedynie konkretnych sklepów/punktów wskazanych przez bank. Szczegóły usługi znajdują się w regulaminie programu.
Przykład.
Jeśli w swoim ulubionym sklepie z elektroniką wydałeś 2000 zł, przy 2% premii moneyback, bank w kolejnym miesiącu zwróci na Twoje konto 40 zł. Choć nie jest to zawrotna kwota, pamiętaj, że odzyskałeś ją zupełnie bez wysiłku.
Niektóre banki stosują nieco inną konstrukcję moneyback. Warunkiem otrzymania zwrotu środków nie jest zrobienie zakupów w konkretnych punktach, lecz spełnienie określonych wymagań. Może być to np. zapewnienie regularnych wpływów na konto, wykonanie określonej liczby przelewów miesięcznie czy korzystanie z aplikacji mobilnej. W ramach nagrody za spełnienie warunków promocji bank nagrodzi Cię zwrotem w wysokości określonego procenta objętej promocją operacji.
Co zrobić, aby uzyskać zwrot?
Aby uzyskać zwrot środków w ramach moneyback, musisz jedynie spełnić wskazane przez bank wymagania. Jeśli to zrobisz, we wskazanym w regulaminie terminie (zazwyczaj w kolejnym miesiącu) bank dokona zwrotu środków na Twój rachunek. Składanie dodatkowych wniosków i dopełnianie jakichkolwiek formalności nie jest więc konieczne.
Moneyback — czy warto z niego korzystać?
Możliwość uzyskania zwrotu z transakcji wykonanych kartą jest atrakcyjnym wabikiem zachęcającym klientów do wyboru konkretnego produktu bankowego. Zwłaszcza na pierwszy rzut oka. Czy programy moneyback w praktyce są jednak tak atrakcyjne, na jakie wyglądają? To zależy. Najlepszym sposobem na weryfikację tej kwestii będzie zwykła kalkulacja.
Jeśli koszty użytkowania karty kredytowej (konta osobistego, karty płatniczej lub innego produktu powiązanego z moneyback) nie są podwyższone, a spełnienie bankowych warunków nie będzie wiązać się dla Ciebie z dodatkowym wysiłkiem, moneyback okaże się skutecznym sposobem na wygenerowanie dodatkowych zysków.
Może się jednak okazać, że chcąc zrekompensować sobie konieczność wypłacenia bonusu, instytucje finansowe nakładają na swoich klientów podwyższone opłaty, często odpowiednio zawoalowane. W takich okolicznościach zyski z moneynahck okażą się jedynie pozorne. Dodatkowe opłaty pochłoną je bowiem bez reszty.
Moneyback a cashback
Choć pojęcia moneyback i cashback brzmią niemal identycznie, ich definicje są zupełnie różne. Moneyback umożliwia odzyskanie części wydanych w sklepach pieniędzy. Dzięki cashback możesz wypłacić pieniądze w sklepie, przy pomocy terminala płatniczego. Na kilka chwil terminal POS zamienia się w bankomat, a wypłacona gotówka pochodzi z Twojego konta osobistego. Korzystając z cashback, nie dostajesz więc od banku żadnych bonusów. Taka usługa uprości jedynie wypłatę środków, np. wtedy kiedy w okolicy nie ma żadnego bankomatu albo zwyczajnie nie masz czasu, aby do niego dotrzeć.