Kiedy dojdzie przelew? - kalkulator sesji elixir

Czekasz na przelew i nie wiesz kiedy dojdzie? Skorzystaj z naszego kalkulatora. Wypełnij poniższe pola by dowiedzieć się, kiedy pieniądze dotrą do celu.

Czy przelew zrealizowany przed godziną 12 dotrze do odbiorcy jeszcze tego samego dnia? Ile będę musiał czekać na pieniądze od zagranicznego kontrahenta? W jaki sposób sprawdzić, kiedy dojdzie przelew? W artykule odpowiemy na te i inne pytania dotyczące przelewów bankowych.

Czasem zdarza się, że tempo realizacji przelewu ma niebagatelne znaczenie dla jego nadawcy lub odbiorcy. Dzieje się tak zwłaszcza przy okazji transakcji handlowych, zakupów przez internet czy konieczności opłacenia pilnych zobowiązań finansowych. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, wynikających z opóźnień, dowiedz się, w jaki sposób sprawdzić, kiedy dojdzie przelew i od czego zależy tempo realizacji takiej operacji.

Czym jest przelew bankowy?

Przelew bankowy to forma pieniężnych rozliczeń bezgotówkowych. W ramach polecenia przelewu bank przekazuje określoną kwotę z rachunku płatnika na wskazany przez niego inny rachunek bankowy należący do beneficjenta. Większość banków umożliwia realizację przelewów bankowych w systemie bankowości elektronicznej, przez aplikację mobilną, infolinię oraz w oddziale banku.

Od czego zależy tempo realizacji przelewu?

Tempo realizacji przelewu zależy od kilku czynników. Najważniejsze to:

  • bank, w którym znajduje się ROR nadawcy i odbiorcy;
  • rodzaj przelewu;
  • godzina oraz dzień realizacji transferu.

Tempo realizacji przelewu a ROR nadawcy i odbiorcy

Jeśli konta osobiste nadawcy i odbiorcy znajdują się w tym samym banku, ten zrealizuje przelew w ciągu zaledwie kilkunastu sekund. Większość banków realizuje przelewy własne także w weekendy i poza standardowymi godzinami księgowania środków. Jeśli konta osobiste nadawcy i odbiorcy znajdują się w różnych bankach, to, jak szybko dojdzie przelew, jest uzależnionego od jego rodzaju.

Tempo realizacji przelewu a rodzaj przelewu

Jeśli wykonasz zwykły (nie ekspresowy) przelew na konto w innym banku, bank zrealizuje transfer w ramach systemu Elixir. Czym jest Elixir? Elixir to powstały w 1994 roku elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Sesje rozliczeniowe w ramach systemu Elixir odbywają się od poniedziałku do piątku, trzy razy dziennie o stałych porach. Wyjątkiem są 24 i 31 grudnia. Jeśli przypadają w dni robocze, odbywają się wtedy nie trzy, a dwie sesje.

Sesje rozliczeniowe Elixir odbywają się w następujących godzinach:

  • poranna sesja rozrachunkowa: 10:30 – 11:00
  • popołudniowa sesja rozrachunkowa: 14:30 – 15:00
  • wieczorna sesja rozrachunkowa: 17:00 – 17:30.

Co ważne, każdy bank posiada także swoje własne sesje przelewów wychodzących i przychodzących. To, jak szybko dojdzie przelew Elixir, zależy więc zarówno od pierwszego, jak i drugiego parametru.

Jeśli wykonasz przelew ekspresowy (Express Elixir, BlueCash czy Sorbnet) pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy nawet w ciągu 5 minut. Zanim zdecydujesz się na taki wariant, upewnij się, czy Twój bank i bank odbiorcy umożliwia realizację ekspresowych transferów. Sprawdź także limity kwotowe oraz godzinowe.

Jeśli wykonasz przelew zagraniczny (przelew SEPA, przelew walutowy czy który wymaga przewalutowania), środki zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy w ciągu jednego do kilku dni roboczych. Przelewy w walucie obcej realizowane w trybie pilnym dotrą do odbiorcy nawet w ciągu tego samego dnia.

Tempo realizacji przelewu a godzina i dzień realizacji transferu

Jeśli chcesz wykonać standardowy przelew pomiędzy rachunkami w różnych bankach, tempo jego realizacji zależy od sesji rozliczeniowych Elixir (patrz wyżej).

W jaki sposób sprawdzić, kiedy dojdzie przelew?

Jeśli chcesz sprawdzić, kiedy dojdzie przelew, wejdź na stronę swojego banku i znajdź podstronę z informacjami o godzinach sesji przychodzących i wychodzących.

Następnie:

  • na podstawie harmonogramu przelewów wychodzących w Twoim banku, ustal, w której (porannej, popołudniowej, wieczornej) sesji rozrachunkowej bank zrealizuje transfer;
  • zweryfikuj, przed którą sesją przelewów przychodzących w banku odbiorcy zakończyła się sesja rozrachunkowa Elixir.
  • jeśli wiesz, w jakim banku znajduje się konto odbiorcy, kolejnym krokiem powinno być ustalenie godzin sesji przelewów przychodzących właśnie w nim.

Kalkulator czasu przelewu

Jeżeli nie masz ochoty sprawdzać wszystkich danych dotyczących przelewów na stronach banków, a chcesz dowiedzieć się kiedy odbiorca otrzyma pieniądze - skorzystaj z naszego kalkulatora.

Wystarczy, że podasz bank nadawcy, godzinę wykonania przelewu i bank odbiorcy i klikniesz sprawdź. Teraz już wiesz, kiedy dojdzie twój przelew.