BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej stanowi największy w kraju zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach w obszarze kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych. Czym jest w praktyce, kto może do niego trafić i jakie konsekwencje niesie wpis?
Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 r. na wniosek banków i Związku Banków Polskich na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe. Jego głównym celem jest gromadzenie i udostępnianie informacji o tym, w jaki sposób uczestnicy rynku — osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze, realizują swoje zobowiązania kredytowe i finansowe. Do BIK-u trafiają więc informacje na temat terminowo spłacanych rat oraz opóźnień.
Jakie informacje gromadzi BIK?
BIK gromadzi informacje pochodzące z wszystkich banków, SKOK-ów oraz kilkudziesięciu firm pożyczkowych. Udostępnia je dokładnie tym samym instytucjom. Stanowi więc jedno z najważniejszych źródeł wiedzy, niezbędnych w procesie badania zdolności kredytowej.
BIG a rejestry dłużników
Wiele osób postrzega Biuro Informacji Kredytowej jako rejestr dłużników. Nie ma to jednak związku z prawdą. Ponad 90% informacji zgromadzonych w BIK-u to informacje pozytywne, czyli te o zobowiązaniach spłacanych w terminie.
Kto może trafić do BIK-u?
Kiedy bierzesz kredyt, pożyczkę lub sprzęt na raty, instytucja finansowa przekazuje Twoje dane do Biura Informacji Kredytowej. Prawo nakłada na nią także obowiązek regularnego aktualizowania danych, czyli informowania zarówno o terminowych spłatach, jak i o opóźnieniach. Do BIK-u automatycznie trafiają więc dane osób, które zaciągają zobowiązania finansowe w bankach, SKOK-ach i współpracujących z BIK-iem firmach pożyczkowych: kredyty na zakup towarów, usług i papierów wartościowych, kredyty niecelowe i studenckie, kredyty mieszkaniowe i pracownicze, kredyty odnawialne, karty detaliczne, karty kredytowe, karty debetowej, limity debetowe w ROR czy… kredyty poręczone. Dokładnie tak — Twoje dane znajdą się w BIK-u nawet w sytuacji, jeśli sam nie masz kredytu, ale jesteś poręczycielem.
Scoring i historia kredytowa w BIK-u
Omawiając specyfikę Biura Informacji Kredytowej, nie sposób nie wspomnieć o scoringu i historii kredytowej. Co oznacza każde z pojęć?
Scoring, czyli ocena punktowa BIK pozwala ocenić ryzyko związane z pożyczeniem pieniędzy konkretnemu wnioskującemu. Aby ją wyliczyć, stosuje się starannie opracowane matematyczne formuły. Mówiąc w sporym uproszczeniu, cały proces polega na porównaniu konkretnych parametrów określających wnioskującego do parametrów osób, które już otrzymały kredyty. Im bardziej oba profile będą do siebie podobne, tym wyższy scoring.
Historia kredytowa to nic innego jak historia spłat Twoich zobowiązań finansowych. Jeśli spłacasz raty kredytów i pożyczek w terminie, Twoja historia kredytowa będzie wzorcowa. Choć drobne opóźnienia nieco nią zachwieją, najmniej korzystne będą dla niej te powyżej 30 dni. Tak długie zaległości mogą znacząco zmniejszyć, a nawet wyeliminować szanse na otrzymanie kredytu i pożyczki.
Zarówno scoring, jak również historia kredytowa mają ogromne znaczenie w procesie badania zdolności kredytowej realizowanym przez instytucje finansowe. Choć nie są jedynym czynnikiem warunkującym decyzję banku, są z pewnością jednym z najważniejszych.
Jak długo BIK przetwarza informacje?
BIK przetwarza informacje przez cały okres spłaty kredytu.
Jeśli opóźnienie w spłacie wyniosło więcej niż 60 dni oraz od momentu poinformowania Cię przez instytucję finansową o zamiarze przetwarzania danych dotyczących tego kredytu minęło 30 dni, BIK przetwarza informacje jeszcze przez 5 lat po zamknięciu zobowiązania. Nawet bez Twojej zgody.
Chcesz wiedzieć, jak widzi Cię bank? Wygeneruj raport BIK
W ciągu najbliższych kilku miesięcy planujesz wnioskować o kredyt? Sprawdź, w jaki sposób widzą Cię banki i wygeneruj Raport BIK na swój temat. W dokumencie znajdziesz informacje o spłacanych w terminie ratach kredytów i pożyczek oraz o opóźnieniach.
Poznasz także swoją historię kredytową. Jeśli okaże się, że pozostawia ono sporo do życzenia, zyskasz sporo czasu, aby ją poprawić.