Blik opanowuje banki

Blik opanowuje banki

W ciągu roku liczba użytkowników systemu płatności Blik zwiększyła się o ponad 1/4. Korzysta z niego ponad 13,5 mln klientów banków. Najwięcej takich osób ma konto w PKO BP, ING Banku Śląskim oraz mBanku.

Blik to najpopularniejsza metoda płatności w polskim internecie. Odpowiada za 70 proc. transakcji w e-commerce.

Można też płacić nim w punktach stacjonarnych , podając 6-cyfrowy kod lub zbliżając telefon do terminala. Przy czym na razie druga opcja dostępna jest dla klientów wybranych banków.

Przez Blika przechodzi już co trzecia transakcja w segmencie detalicznym. W związku z tym NBP uznał go za istotny system płatności detalicznych w naszym kraju.

Coraz więcej „blikowiczów"

O popularności Blika świadczy nie tylko rosnąca liczba operacji wykonywanych tym narzędziem. Przybywa też osób, które z niego aktywnie korzystają.

Z danych operatora Blika wynika, że ma on 13,5 mln użytkowników. W ciągu roku grono to powiększyło się o ponad 1/4 (2,9 mln klientów).

Dostęp do Blika jest praktycznie powszechny. Mają go klienci 16 ogólnokrajowych banków komercyjnych (praktycznie wszystkich działających na rynku) i wielu lokalnych podmiotów spółdzielczych.

By z niego korzystać, wystarczy zainstalować aplikację instytucji, w której ma się konto, i zarejestrować w usłudze swój numer telefonu. Dotąd zrobiło tak 26,7 mln klientów.

Mając na uwadze fakt, że banki prowadzą 37,1 mln kont osobistych, aktywnym użytkownikiem Blika jest co trzeci klient. Natomiast w usłudze zarejestrowało się trzech na czterech klientów.

Banki mocne w Bliku

Klienci jakich banków najchętniej korzystają z Blika? Teoretycznie im większa organizacja, tym więcej użytkowników Blika ma, a przynajmniej – powinna mieć.

Jednak nie zawsze tak jest. W zestawieniu wyróżniają się banki z najwyższym wskaźnikiem mobilności, czyli odsetkiem klientów zarządzających rachunkami z poziomu smartfona. W końcu właśnie to urządzenie jest niezbędne do korzystania z Blika.

Dlatego drugi pod względem liczby klientów Bank Pekao w zestawieniu „blikowiczów" jest dopiero na miejscu szóstym. Natomiast na podium znajdują się banki nr 4 i 5 na rynku, czyli ING Bank Śląski oraz mBank, w których wskaźnik mobilności jest największy.

Najwięcej użytkowników Blika ma PKO BP , czyli największa instytucja w sektorze. Aktywnych „blikowiczów" jest w nim 3,4 mln. Do granicy 2 mln użytkowników zbliżają się ING Bank Śląski i mBank.

Jednak w ostatnim roku spośród rynkowych potentatów największy przyrost użytkowników Blika zanotował Santander. Przybyło ich tam 45 proc. (0,476 mln).

Podobny wynik zanotował BNP Paribas. Tam dynamika wyniosła 43 proc.

Zwraca uwagę wynik Banku Ochrony Środowiska, gdzie liczba „blikowiczów" zwiększyła się ponad sześciokrotnie.

Jednak należy mieć świadomość małej skali działalności tej organizacji. Mimo dynamicznego wzrostu ma ona zaledwie 11 tys. klientów, którzy zarejestrowali numer w systemie Blik. Liczba aktywnych użytkowników jest zapewne jeszcze mniejsza.

Liczba użytkowników Blika w bankach

Bank Użytkownicy[mln] Zmiana r/r[proc.]
PKO BP 3,44 25,6%
ING Bank Śląski 1,93 18,6%
mBank 1,83 20,1%
Santander 1,52 45,5%
Bank Millennium 1,52 24,9%
Bank Pekao 1,47 29,8%
Alior Bank 0,54 27,7%
BNP Paribas 0,49 43,2%
Credit Agricole 0,37 57,3%
SGB 0,14 54,8%
Bank Pocztowy 0,1 48,8%
Nest Bank 0,05 20,5%
Citi Handlowy 0,03 0%
BOŚ 0,01 522,2%

Opracowanie własne. Dane: cashless.pl

Komentarze
Dodaj komentarz