Oprocentowanie lokat wzrosło 30-krotnie

Oprocentowanie lokat wzrosło 30-krotnie

Średnie oprocentowanie lokat jest najwyższe od prawie 14 lat, a jeszcze ubiegłorocznej wiosny osiągnęło historyczny dołek. Dziś najlepsze depozyty terminowe dają zarobić ponad 8 proc. w skali roku. Wszystko przez wzrost ceny pieniądza, którą ustala RPP.

Przed rokiem Rada Polityki Pieniężnej w odpowiedzi na coraz mocniej rosnącą inflację zaczęła podwyższać stopy procentowe. To sprawiło, że banki zaczęły również zwiększać oprocentowanie lokat. Ten trend trwa.

Oprocentowanie lokat mocno w górę

Wedle ostatnich danych NBP średnie oprocentowanie nowo zakładanych lokat wynosi 5,37 proc. w skali roku. To dane bez podziału na okresy zapadalności.

W ciągu 12 miesięcy przeciętna stawka oferowana przez banki na lokacie urosła o ponad 500 pkt bazowych (5 pkt proc.). We wrześniu ub. r. średnie oprocentowanie lokat wynosiło bowiem 0,29 proc.

Największą różnicą (608 pb) widać w kategorii depozytów trwających od sześciu do 12 miesięcy. Przed rokiem ich średni kupon wynosił 0,17 proc. Wedle najnowszych danych NBP jest to już 6,25 proc.

Jednak jest i gorsza wiadomość. Od lata tempo podwyżek oprocentowania lokat wyraźnie zwolniło. Wiosną przeciętne odsetki na depozytach terminowych rosły po 50-100 pb miesięcznie. Od lipca jest to 0,2-0,35 pb. Z taką dynamiką mieliśmy do czynienia na przełomie roku, gdy stopy procentowe NBP były jeszcze relatywnie niskie.

Lokaty 2020-2022

Najlepsze lokaty dużo powyżej średniej

Obecnie średnie oprocentowanie lokat jest najwyższe od lutego 2009 r. Choć z drugiej strony ustalany przez RPP koszt pieniądza jest największy od 20 lat.

Mimo to trudno sobie wyobrazić, że jeszcze wiosną 2021 r. banki płaciły klientom za oszczędności statystycznie 0,18 proc. w skali roku, czyli 30 razy mniej. To było historyczne minimum.

Oznacza to, że jeśli wtedy ktoś założył lokatę roczną na 10 tys. zł, to w kwietniu br. otrzymał z tego tytułu 14,58 zł odsetek. Dziś może liczyć na 435 zł. I jest to stawka średnia.

Na rynku są bowiem oferty, które w 12 miesięcy dają zarobić nawet 8-8,2 proc. Zatem po roku taka lokata zapewni zysk w wysokości 648-664 zł z każdych ulokowanych na niej 10 tys. zł.

Ale nie trzeba aż tyle czekać, by zarobić gwarantowane 8 proc. Tak wysoko oprocentowane lokaty dostępne jest również na depozytach terminowych trwających krócej, tj. 3-9 miesięcy.

Lokaty 2008-2022
Komentarze
Dodaj komentarz