Największe banki w Polsce

Największe banki w Polsce

Największe banki w Polsce systematycznie zwiększają wielkość aktywów. Czołowa piątka ma już ogromną przewagę nad resztą stawki. Rodzimy sektor konsekwentnie zmierza do modelu znanego z zachodnich krajów. Jednak póki co można go określić mianem konkurencyjnego.

Choć liczba banków w Polsce od lat się zmniejsza, sektor jako całość pozostaje konkurencyjny. Wg ostatnich danych UKNF, wskaźnik koncentracji jest nawet mniejszy niż przed rokiem. Świadczą o tym niższe odczyty dwóch wskaźników: Herfindahla-Hirschmana, czyli HHI (843,7 vs 871,3), oraz CR5 (57,3 vs 57,7).

Jednak faktem jest, że największe banki w Polsce rosną w siłę. Jeszcze dwa-trzy lata temu wskaźniki koncentracji były zdecydowanie mniejsze.

Przykładowo na koniec 2020 r. HHI wynosił 764,6, a rok wcześniej pozostawał poniżej 700. Na koniec 2019 r. pięć banków o największej sumie bilansowej odpowiadało dokładnie za połowę aktywów sektora. CR5 wynosił wtedy 50,1 proc., a rok wcześniej było to 49,9 proc.

Największe banki w Polsce coraz większe

Niemal wszystkie największe banki w Polsce konsekwentnie zyskują na znaczeniu. Wyjątkiem jest Getin Bank, który ostatnio wskutek przymusowej restrukturyzacji stał się VeloBankiem. Ten z powodu kłopotów kapitałowych od dłuższego czasu tracił udziały rynkowe.

Tylko w ostatnich czterech latach z naszego rynku zniknęły takie marki jak: Raiffeisen Polbank, Deutsche Bank, Eurobank, Idea Bank. Zostały one przejęte przez największe banki w Polsce. Ich nabywcami były odpowiednio: BNP Paribas, Santander, Bank Millennium oraz Bank Pekao. Ponadto znów mówi się o przejęciu Banku Pocztowego przez PKO BP.

Jeśli okres analizy rozszerzymy do 15 lat, lista nieobecnych już w Polsce instytucji finansowych wydłuży się prawie trzykrotnie. W tym gronie znajdują się m.in. Kredyt Bank, Nordea, BPH czy Meritum Bank.

Rodzimy sektor bankowy powoli przybiera kształt znany z dużych zachodnich krajów europejskich. Tam na rynku działa pięć-sześć dużych grup. Resztę stanowią małe podmioty wyspecjalizowane w niszach, np. obsłudze mikroprzedsiębiorców czy consumer finance.

aktywa

Co składa się na aktywa bankowe

Aktywa polskiego sektora bankowego, na który składa się: 30 banków komercyjnych, 498 banków spółdzielczych oraz 35 oddziałów instytucji kredytowych i banków zagranicznych, to 2,736 bln zł. Przez rok zwiększyły się one o przeszło 7 proc. Nominalnie to prawie 184 mld zł.

Ponad połowę (57,5 proc.) aktywów banków stanowią kredyty i zaliczki. Co czwarta złotówka jest ulokowana w instrumentach dłużnych, czyli obligacjach. Są to głównie instrumenty wyemitowane przez skarb państwa i podmioty od niego zależne (BGK, PFR). Resztę (17 proc.) stanowią pozostałe aktywa.

Największe banki w Polsce można klasyfikować wedle różnych kryteriów. Tym najpopularniejszym i najbardziej efektownym jest suma bilansowa.

W tym ujęciu od lat ścisłą czołówkę tworzą: PKO BP, Bank Pekao (ten z żubrem) oraz Santander. Na kolejnych miejscach co jakiś czas tasują się ING Bank Śląski z mBankiem.

Czołowa piątka ma zdecydowaną przewagę nad kolejnymi w zestawieniu instytucjami. Przy czym o ile w przypadku BNP Paribas oraz Banku Millennium jest ona relatywnie nieduża, tak w odniesieniu do ostatniej trójki różnica jest ogromna. Szczegóły w tabeli.

aktywa - struktura

Największe banki w Polsce wg aktywów

lp.
Instytucja
Aktywa [mld zł]
1.PKO BP421,6
2.Bank Pekao271,9
3.Santander246
4.ING Bank Śląski210,1
5.mBank204,9
6.BNP Paribas138
7.Bank Millennium109,8
8.Alior Bank84,6
9.Citi Handlowy69,3
10.VeloBank36

Źródło: „Puls Biznesu”

Komentarze

Milka 12.03.2023, 21:54
W piatek (2023.03.10) upadl hamarykanski svb, aktywa 300mld usd, to tak jakby padlo na raz 6-7 najwiekszych bankow w Polsce... Rzecz jasna dla staniw to duzo mniej ale skala i tak poraza...
Odpowiedz

Dodaj komentarz