Jak szybko i skutecznie zastrzec kartę płatniczą?

Jak szybko i skutecznie zastrzec kartę płatniczą?

Zgubiłeś kartę płatniczą lub kredytową? Jak najszybciej ją zastrzeż! W artykule wyjaśnimy, jak to zrobić — szybko i skutecznie. Podpowiemy również, jakie mogą być konsekwencje niedopełnienia tego obowiązku.

Polacy kochają płatności bezgotówkowe. Jak wynika z danych PRNews, w III kwartale 2020 roku Polacy mieli w swoich portfelach ponad 29 mln kart debetowych i niewiele ponad 6 mln kart kredytowych. Trudno się dziwić. Płatności bez użycia gotówki są dziś nie tylko wygodne i ogólnodostępne, ale także bardzo bezpieczne. Jeśli Ty także regularnie płacisz plastikowym pieniądzem, dowiedz się co zrobić, gdy zgubisz kartę.

Co zrobić, gdy zgubisz kartę płatniczą?

Zgubiłeś kartę debetową? Twoja karta kredytowa padła ofiarą złodzieja? Jak najszybciej zastrzeż dokument! Działając ekspresowo, zabezpieczysz swoje konto przed dostępem niepowołanych osób i zminimalizujesz ryzyko utraty pieniędzy.

Jak zastrzec kartę płatniczą?

Aby zastrzec kartę płatniczą, możesz skorzystać z kilku dróg. Najpopularniejsze to:
  • wizyta w oddziale banku. Jeśli oddział banku masz „pod ręką”, możesz zastrzec kartę właśnie w taki sposób. Pamiętaj jednak, że do zastrzeżenia karty będziesz potrzebował dowodu osobistego. Jeśli ten, wraz z plastikowym portfelem został skradziony, w oddziale niewiele wskórasz;
  • telefon na infolinię banku. Wiele banków udostępniło możliwość szybkiego połączenia z konsultantem, właśnie w przypadku konieczności zastrzeżenia dokumentu. Aby dmuchać na zimne, zapisz w telefonie numer na bankową infolinię. W przypadku niespodziewanych zdarzeń okaże się na wagę złota;
  • zastrzeżenie karty w aplikacji mobilnej lub systemie bankowości internetowej. Choć większość banków udostępniła klientom taką możliwość, nie wszystkie pozwalają zastrzec dokument w ten sposób. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zawczasu sprawdź, w jaki sposób do tej kwestii podchodzi Twój bank.
Warto wiedzieć: konsekwencją zastrzeżenia karty płatniczej, będzie trwałe zablokowanie możliwości dokonywania transakcji przy jej użyciu. Nawet jeśli karta się znajdzie, nie będziesz mógł już z niej korzystać, a jedynym sposobem na realizację kolejnych transakcji bezgotówkowych będzie wyrobienie duplikatu.

Czy kartę może zastrzec tylko właściciel?

W większości banków kartę płatniczą może zastrzec jedynie właściciel. Niektóre dopuszczają także możliwość zastrzeżenia dokumentu przez osobę bliską, np. małżonka lub rodzica. Warunkiem jest jednak podanie bankowi niezbędnych informacji na temat właściciela karty. Najczęściej są to imię i nazwisko, data urodzenia i nazwisko rodowe matki.

Zastrzeżenie a blokada karty płatniczej

Alternatywą dla zastrzeżenia karty płatniczej jest jej blokada. Blokada karty płatniczej nie działa trwale, lecz czasowo, do momentu odwołania przez użytkownika „plastiku”. Zablokowanie możliwości wykonywania transakcje okaże się zasadne, jeśli jesteś pewien, że karta nie padła ofiarą złodzieja, a jedynie zawieruszyła się w domu i prędzej czy później ją odnajdziesz. W zależności od banku zablokowanie karty płatniczej jest możliwe w oddziale i/lub przez telefon i/lub przez internet i/lub w aplikacji mobilnej.

Konsekwencje braku zastrzeżenia karty

Jeśli nie zastrzeżesz karty płatniczej, a ta dostanie się w niepowołane ręce, oszust może potężnie uszczuplić Twoje konto. Wystarczy, że kilkakrotnie zrobi niewielkie zakupy, niewymagające wpisywania w terminalu kodu PIN. Zastrzegając kartą, unikniesz takiego scenariusza i przerzucisz odpowiedzialność na bank. Musisz wiedzieć bowiem, że zgodnie z zapisami ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych od chwili zastrzeżenia karty całkowita odpowiedzialność za wszystkie nieuprawnione transakcje skutkujące kradzieżą środków finansowych spoczywa na banku. Jedyny wyjątek stanowią sytuację, jeśli do kradzieży doszło na skutek Twojego niedbalstwa, np. wtedy, jeśli sam udostępniłeś kartę komuś, kto okazał się nieuczciwy.

Warto wiedzieć: prawo chroni Twoje pieniądze nie tylko po zastrzeżeniu karty, ale także przed nim. W takiej sytuacji bank odpowiada za transakcje kartą debetową lub zbliżeniową powyżej równowartości 50 euro.
Komentarze
Dodaj komentarz