Jak założyć konto nastolatkowi - instrukcja krok po kroku

Jak założyć konto nastolatkowi - instrukcja krok po kroku

Chcesz nauczyć nastolatka zarządzać pieniędzmi, gromadzić oszczędności i budować pozytywne nawyki finansowe? Załóż dla niego konto bankowe! W artykule wyjaśnimy, jak wybrać najlepszy rachunek dla młodego użytkownika. Podpowiemy także, w jaki sposób go założyć.

Konto dla nastolatka to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) dedykowany osobom w wieku od 13 do 18 lat. Przeznaczone do gromadzenia środków finansowych i wykonywania transakcji płatniczych nauczy dziecko zarządzać własnymi pieniędzmi, pomoże budować pozytywne nawyki finansowe i nauczy… oszczędzania.

Konto dla nastolatka — gdzie je znaleźć?

Konto dla nastolatka otworzysz w większości banków. Aby maksymalnie wykorzystać możliwości towarzyszące użytkowaniu ROR-u dla młodych, warto poprzedzić wybór dokładną analizą dostępnych na rynku kont. Na jakie parametry zwrócić uwagę, porównując oferty banków?

Najlepsze konto dla nastolatka, czyli?

Dobre konto bankowe dla nastolatka powinno precyzyjnie odpowiadać na potrzeby młodych ludzi. Chcesz wybrać to, które najlepiej spełni oczekiwania Twojego dziecka? Analizując oferty poszczególnych banków, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • wysokość opłat za założenie i prowadzenie konta. Dla nastolatka każda nawet najdrobniejsza oszczędność jest na wagę złota. Zwłaszcza jeśli młody człowiek korzysta wyłącznie z pieniędzy rodziców. Konto nie powinno więc generować zbędnych opłat, zwłaszcza za założenie i prowadzenie;
  • możliwość korzystania z konta przy pomocy aplikacji mobilnej. Dzięki wygodnej aplikacji nastolatek może bankować szybko i wygodnie, w dowolnym miejscu i czasie;
  • wysokość opłat za założenie i prowadzenie konta. Prowadzenie konta dla nastolatka nie może być drogie;
  • możliwość płatności smartfonem. Karta debetowa? Dla wielu nastolatków to przeżytek. Dziś na fali są nowoczesne płatności smartfonem — szybkie i przede wszystkim wygodne;
  • wysokość opłat za przelewy na telefon i wypłaty BLIK-iem. W przeciwieństwie do dojrzałych użytkowników wiernym tradycyjnym przelewom internetowym młodzi ludzie korzystają przede wszystkim z najnowszych technologii. Przelewy na telefon i operacje wykonywane BLIK-iem to dla nich codzienność. Zadbaj o to, aby obie czynności były zupełnie darmowe;
  • dodatkowe udogodnienia. Doładowanie telefonu przez konto bankowe, zakup biletów komunikacji miejskiej w aplikacji, Zdecydowanie tak!;
  • możliwość korzystania z programów rabatowych i zniżek. Dobre konto dla nastolatka powinno być nie tylko tanie. To najlepsze winno dawać także możliwość generowania dodatkowych zysków, np. poprzez atrakcyjne programy moneyback albo dostęp do korzystnie oprocentowanego konta oszczędnościowego. Oczywiście darmowego.

Jak założyć konto nastolatkowi?

W zależności od banku procedura otwarcia konta dla nastolatka może przebiegać nieco inaczej. W każdym przypadku wymagana jest jednak obecność (w placówce lub przed ekranem komputera) rodzica lub opiekuna prawnego nastolatka. Choć w wieku 13 lat młody człowiek nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych (może np. sam robić zakupy czy odkładać pieniądze), do otworzenia rachunku w banku wciąż potrzebuje zgody przedstawiciela ustawowego. Może być to rodzic lub inny opiekun prawny. Nie może być jednak ciocia, babcia czy wujek (o ile nie są opiekunami prawnymi), którzy wpadną na pomysł, by na urodziny sprezentować nastolatkowi własne konto. W zależności od szczegółów oferty wgląd do konta może mieć wyłącznie opiekun, który je założył lub oboje rodziców.

Założenie konta dla nastolatka w oddziale banku

Chcesz założyć konto dla nastolatka w oddziale banku? Porównaj oferty poszczególnych banków, wybierz rachunek, który najlepiej spełni potrzeby swojego dziecka i… odwiedź oddział wybranego banku. Pamiętaj, aby mieć przy sobie swój dokument tożsamości oraz legitymację szkolną lub dowód osobisty dziecka.

Założenie konta dla nastolatka przez internet

Wiele banków oferuje swoim klientom możliwość założenia konta dla nastolatka w 100% przez internet, z poziomu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Jeśli chcesz założyć dziecku ROR w swoim banku, zaloguj się do systemu bankowości internetowej, znajdź sekcję kont osobistych i podążaj za dalszymi wskazówkami.

Komentarze
Dodaj komentarz