Jak założyć konto w banku?

Jak założyć konto w banku?

ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. W artykule wyjaśnimy, jak go założyć. Podpowiemy także, dlaczego warto zrobić to online.

ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to nic innego jak popularne konto osobiste. Służy ono przede wszystkim do otrzymywania wpływów z tytułu dochodów lub świadczeń, wykonywania przelewów oraz — przy pomocy karty wydanej do konta — realizacji płatności bezgotówkowych. Wg danych udostępnionych przez PRNews, po drugim kwartale 2021 r. banki uniwersalne prowadziły łącznie 34,2 mln ROR-ów. Pierwsze miejsce na podium pod względem liczby rachunków zajął PKO Bank Polski. Kolejne — Bank Pekao i Santander Bank Polska. Jak założyć konto w banku?

Jak założyć konto osobiste?

Konto osobiste możesz założyć na kilka sposobów: przez internet, telefon lub w oddziale banku. Jeśli chcesz maksymalnie ułatwić sobie realizację całego procesu, oszczędzić czas… i nerwy, załóż konto osobiste online. Dlaczego właśnie w ten sposób?

Dlaczego konto online?

Założenie konta online jest wygodniejsze, szybsze i łatwiejsze niż sądzisz. Zwłaszcza dziś, kiedy banki dostosowały procedury do warunków wynikających z pandemii, dodatkowo upraszczając cały proces. W zależności od tego, jaki rodzaj internetowej procedury wybierzesz, możesz założyć konto przez bankową aplikację mobilną, za pomocą wideorozmowy, z weryfikacją danych przelewem, a nawet… na selfie. Dzięki tak wielu możliwościom z powodzeniem wybierzesz tę, która będzie dla Ciebie najbardziej dogodna. Nawet jeśli jesteś poza miejscem zamieszkania, z dala od oddziałów swojego banku. Dzięki nowoczesnym technologiom staniesz się użytkownikiem ROR-u bez wychodzenia z domu, nawet w ciągu zaledwie kilkunastu minut.

Jak założyć konto przez internet?

Szczegóły procedury towarzyszące zakładaniu konta przez internet w zależności od banku mogą się różnić. Aby precyzyjnie ją zobrazować, posłużymy się trzema przykładami. Będą nim konta zakładane online z weryfikacją przelewem, przez aplikację oraz na selfie.

Krok 1 - Wypełnij wniosek

Bez względu na to, którą formę założenia konta wybierzesz, pierwszym krokiem powinno być wypełnienie wniosku (zrobisz to na stronie banku lub w aplikacji mobilnej). Oprócz swoich danych (pamiętaj, by mieć pod ręką dowód osobisty) będziesz musiał umieścić w nim także dodatkowe informacje o produktach, z których chcesz korzystać (np. karcie płatniczej). Niezbędne będzie również zapoznanie się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji.

Nie wiesz który rachunek będzie dla Ciebie najlepszy? Sprawdź nasze rankingi:

Ranking kont osobistych

Ranking kont firmowych

Ranking kont oszczędnosciowych

Krok 2 - wersyfikacja tożsamości

Kolejnym krokiem na drodze do posiadania ROR-u jest konieczność zweryfikowania własnej tożsamości. Taka procedura zapewnia pełne bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko oszustw i nadużyć. Dzięki weryfikacji bank zyskuje pewność, że jesteś dokładnie tą osobą, za którą się podajesz i nikt nie próbuje się pod Ciebie podszyć. Taka procedura może przebiegać na różne sposoby.

Konto osobiste z przelewem weryfikacyjnym

Aby zweryfikować swoje dane przelewem, musisz posiadać konto osobiste w innym banku. W celu potwierdzenia tożsamości bank poprosi Cię bowiem o wykonie z niego przelewu na drobną kwotę. Kiedy środki zostaną zaksięgowane, możliwe będzie porównanie, czy dane właściciela konta (Twoje dane) są tożsame z tymi umieszczonymi we wniosku.

Rachunek przez aplikację

Jeśli chcesz założyć konto przez aplikację, ściągnij na smartfon aplikację mobilną swojego banku. Z dostępnych opcji wybierz Nie mam konta (lub Chcę założyć konto) i podążaj za dalszymi wskazówkami. Dzięki aplikacji wszystkich formalności dopełnisz przy pomocy smartfona. Będziesz mógł więc zrobić to niemal w każdej sytuacji, np. podczas jazdy pociągiem czy oczekiwania na lotnisku.

Konto bankowe na selfie

Ta metoda weryfikacji tożsamości wykorzystuje nowoczesne techniki biometryczne. Aby założyć konto na elfie, będziesz potrzebował nie tylko dowodu osobistego, ale także smartfona. Aby potwierdzić, że jesteś dokładnie tą osobą, za którą się podajesz, pokaż do kamery swój dowód osobisty, a następnie… swoją twarz (z przodu i z profili). Biometryczny algorytm oceni, czy wszystkie „twarze” nalezą do Ciebie.

Posiadanie konta bankowego nie jest dziś wyborem, lecz standardem. Aby założyć je szybko, wygodnie i… bezpiecznie, warto korzystać z nowoczesnych inteligentnych technologii. To właśnie one są przyszłością bankowości i już niebawem zdominują rynek usług bankowych.

Komentarze
Dodaj komentarz