4 Rodzaje kart płatniczych — Dowiedz się, czym są Karty Debetowe, Karty Kredytowe, Karty Wirtualne i Karty Przepłacone!

4 Rodzaje kart płatniczych — Dowiedz się, czym są Karty Debetowe, Karty Kredytowe, Karty Wirtualne i Karty Przepłacone!

Karty płatnicze bardzo często nazywane są tak ogólnie niezależnie od rodzaju i tego jakimi naprawdę są. Wiele osób nie rozróżnia poszczególnych typów lub nie wie do końca, jak działa każdy z nich. Są to jednak bardzo znaczące różnice, które wpływają na ogólną funkcyjności danej karty. W tym tekście przedstawiamy cztery rodzaje kart płatniczych, jakie możemy spotkać na rynku. Opisujemy je dokładnie, przedstawiając wszystkie funkcjonalności i korzyści, które posiadają. Podpowiadamy także którą kartę warto wybrać w danej sytuacji.

1. Karty debetowe do konta

Pierwszym rodzajem kart płatniczych, z jakimi mamy do czynienia są karty debetowe. To najpopularniejsze i najpowszechniejsze karty na rynku. Są one wydawane do naszego konta bankowego i służą jedynie wydawaniu środków z niego bezgotówkowo.

Karty debetowe mają plastikową formę oraz zwykły nadruk informacji. Znajdują się na nich takie dane jak imię i nazwisko posiadacza, numer, data ważności czy kod bezpieczeństwa ccv/cvv.

Karty debetowe udzielane są przez banki do kont, a ich wydawcami są Visa i MasterCard. To dwaj najpopularniejsi wydawcy kart płatniczych na świecie i w Polsce. Aby otrzymać karty tego typu, nie musimy spełniać żadnych warunków. Obecnie są one wydawane wręcz automatycznie w większości banów przy zakładaniu nowych kont bankowych.

Ich głównym celem jest umożliwienie wydawania pieniędzy bezpośrednio z konta bez konieczności wizyty w banku. Przy pomocy kart debetowych zapłacimy za rachunki w sklepie czy restauracji, w sklepach internetowych czy wypłacimy pieniądze z bankomatu.

Karty mogą mieć tradycyjne moduły płatności takie jak pasek magnetyczny lub chip, choć pasek magnetyczny jest już rzadkością. Trzecim modułem płatności jest moduł płatności zbliżeniowych. Karta posiadająca go ma w sobie zatopioną cienką antenę, która umożliwia dokonywanie płatności bezstykowych.

Karty debetowe są najlepszym rozwiązaniem, jeśli po prostu lubimy płacić bezgotówkowo oraz robimy to często. Jest to też sposób na uniknięcie kolejki w bankach i samodzielne zarządzanie saldem naszego konta bankowego.

2. Karty kredytowe z limitem

Drugim rodzajem kart płatniczych są karty kredytowe. To zgoła inny produkt bankowy, który ma z kartą debetową wspólną jedynie plastikową formę — choć i to nie jest do końca prawdą. Karty kredytowe posiadają wypukły nadruk imienia i nazwiska, numeru, daty ważności i kodu cvv. Są one wydawane wraz z limitem kredytowym jak produkt kredytowy.

Limit na karcie jest elastycznym kredytem, z którego korzystać możemy samodzielnie wedle naszego uznania — właśnie przy pomocy fizycznej, plastikowej karty kredytowej. Aby otrzymać kartę kredytową, należy posiadać zdolność kredytową i złożyć wniosek w banku. Gdy bank zdecyduje się nam ją przyznać, otrzymamy taką kartę wraz z limitem np. 4000 złotych.

Karta kredytowa jest również niezależnym i odrębnym produktem i nie musimy posiadać konta bankowego czy być klientami danego banku, aby ją otrzymać. Ma ona zatem formę kredytu. Działanie tego typu karty jest nieco bardziej złożone niż karty debetowej. Po otrzymaniu karty z limitem możemy rozpocząć korzystanie z niej w dowolnym momencie. Możemy nią również płacić zakupy w sklepach, w internecie czy wypłacać pieniądze z bankomatu. Wszystkie transakcje powodują wykorzystanie limitu.

Mając 4000 złotych limitu, możemy zatem wykorzystać go jednorazowo w całości lub jedynie w pewnej części np. 300 złotych. Karta kredytowa posiada okres bezodsetkowy, który wynosi zazwyczaj około 2 miesiące. Składa się na niego miesięczny okres rozliczeniowy i okres na oddanie sumy. Jeśli w tym czasie zwrócimy pożyczoną kwotę, nie zapłacimy nic za nawet dwumiesięczną pożyczkę środków od banku i będziemy mogli powtórzyć cały proces.

Jeśli jednak nie zdecydujemy się zwrócić wydanej sumy i potraktować ją np. jako pożyczkę, miesięcznie będziemy musieli wpłacać na kartę sumę minimalną, która pokrywać będzie bieżąco naliczane odsetki. Jest to zazwyczaj około 7% w skali roku od wykorzystanej sumy. Samą kwotę pożyczki do banku będziemy mogli zwrócić w dowolnym momencie.

Plusem karty kredytowej jest niskie oprocentowanie w porównaniu do innych produktów kredytowych oraz elastyczna forma. Jeśli więc często korzystamy z pożyczek i kredytów, warto zastanowić się nad wyrobieniem takiej karty.

3. Karty przedpłacone na doładowania

Trzecim rodzajem kart płatniczych są karty przedpłacone. Są to karty, które kupić można w niektórych bankach od ręki jako odrębny i niezależny produkt finansowy. Karty takie działają na zasadzie doładowań.

Sama karta jest plastikową kartą fizyczną, która umożliwia płacenie w sklepach czy w internecie. Posiada również numer, datę ważności i kod cvv oraz umożliwia wypłacanie pieniędzy z bankomatu. Dostępna jest też w różnych wersjach kolorystycznych czy walutowych.

Aby jednak z niej skorzystać, najpierw należy ją doładować konkretną sumą. Odbywa się to w oddziale banku lub poprzez wpłacenie pieniędzy na specjalny dedykowany karcie numer rachunku technicznego. Może być to zwykły przelew z innego naszego konta.

Ideą kart przepłaconych jest zwiększenie bezpieczeństwa przy płatnościach bezgotówkowych i możliwość rozdzielenia pieniędzy. Doładowując i płacąc taką kartą np. w sklepie czy w internecie nie podajemy danych naszej karty debetowej do konta oraz nie wynosimy jej z domu. W razie kradzieży karty czy danych, stracimy jedynie drobną sumę z karty przedpłaconej, a nie wszystkie oszczędności z naszego konta bankowego.

Karty tego typu są też dobrym pomysłem, jeśli chcemy oddzielić nasze kieszonkowe od pieniędzy z budżetu domowego, ale chcemy wydawać je bezgotówkowo.

4. Karty wirtualne do płatności internetowych

Ostatnim typem kart płatniczych są karty wirtualne. Działają na takie samej zasadzie co karty przedpłacone z tą różnicą, iż nie mają swojej fizycznej formy.

Generuje się je w bankowości elektronicznej na naszym koncie bankowym jednym kliknięciem. Po ich wygenerowaniu na ekranie otrzymujemy wizerunek karty z numerem, datą ważności i kodem bezpieczeństwa.

Karty takie również wydawane są przez Visa i MasterCard oraz przeznaczone do dokonywania płatności internetowych. Tak wygenerowaną kartę wirtualną należy również doładować pieniędzmi, np. przesuwając środki z naszego głównego konta na kartę.

Płatność w internecie polega na wpisaniu w formularzu płatności danych naszej karty wirtualnej - nr karty, imię i nazwisko, data ważności i nr cvv.

Karty wirtualne wykorzystuje się w celu zwiększania bezpieczeństwa płatności internetowych. W razie kradzieży danych - co w internecie zdarza się niestety dosyć często — szczególnie na stronach mniej znanych, stracimy jedynie małą sumę. Kartę wirtualną możemy w każdej chwili zamknąć i wygenerować nową.

Komentarze
Dodaj komentarz