Otwieranie konta bankowego. Na co zwrócić uwagę?

Otwieranie konta bankowego. Na co zwrócić uwagę?

Otwieranie konta bankowego nie jest prostym zadaniem. Choć otworzyć możemy je nawet w 15 minut lub internetowo nie wychodząc z domu, należy zwrócić uwagę na wiele kwestii, aby konto było dopasowane na naszej osoby oraz ogólnie korzystne i pomocne.

Wiele osób nie wie do końca, na jakie elementy należy zwrócić uwagę oraz które opcje są standardowe i oferowane przez wszystkie banki, a jakie opcje są wyjątkowo korzystne lub niekorzystne.

W tym tekście prezentujemy wszystkie elementy, o jakie należy zadbać, otwierając konto i podpowiadamy które funkcje rachunku są dziś standardem oraz których możemy wręcz wymagać od banku.

1. Opłaty za konto bankowe

Pierwszym elementem, o jakim powinniśmy pomyśleć przed założeniem nowego konta bankowego, jest opłata za prowadzenie rachunku. Jest to wbrew pozorom ważny element, na który wiele osób nie zwraca uwagi. Miesięcznie kilka — kilkanaście złotych opłat naliczanych przez rok lub kilka lat może dać bardzo duże sumy, które możemy spożytkować inaczej. Maksymalne sumy opłat za konta potrafią sięgać nawet 20-30 złotych miesięcznie. Obecnie na rynku za podstawowe konto bankowe o podstawowej funkcjonalności nie musimy nic płacić. Konta takie oferuje duża część banków. Czasami brak opłat jest bezwarunkowy, a czasami tylko po spełnieniu pewnych wymagań np. zapewnieniu miesięcznych wpływów na konto czy wykonaniu kilku płatności kartą. Za konto, jeśli używamy go tylko do obsługi przelewów oraz płatności kartami nie warto więc płacić. Jeśli jednak zależy nam na dodatkowych elementach konta takich jak dostęp do funduszy, korzystnego debetu, przelewów ekspresowych itp. warto przeliczyć czy bardziej opłacalne będzie otwarcie płatnego konta z darmowymi funkcjami.

2. Karty debetowe i płatnicze

Ważnym elementem konta bankowego są karty płatnicze. Obecnie używamy ich prawie tak często jak gotówki. Otwierając nowy rachunek w banku, powinniśmy przyjrzeć się zatem również kartom debetowym i innym rodzajom. Karta debetowa powinna być wydawana do konta za darmo. Uwagę należy jednak zwrócić na opłatę, jeśli nie wykonamy np. kilku transakcji na daną sumę miesięcznie. Jeśli otrzymamy konto z taką kartą, należy następnie pamiętać, aby w miesiącu wykonać przynajmniej kilka transakcji, aby nie zapłacić za nią.

2.1. Wypłaty z bankomatów

Warto też sprawdzić, czy wypłaty z bankomatów są darmowe w całej Polsce czy jedynie w sieciach danego banku/bankomatów. Gdy zamierzamy płacić kartą za granicą, również należy upewnić się co do wysokości opłat. Niektóre banki mogą wydawać karty wielowalutowe, którymi możemy płacić w różnych walutach i będzie to strzał w dziesiątkę, jeśli często podróżujemy za granicę do różnych państw.

2.2. Karty przedpłacone i wirtualne

Ciekawym rozwiązaniem, które również warto sprawdzić, jest wydanie karty przedpłaconej do konta, czyli takiej w formie skarbonki. Jest on na oddzielnym produktem i działa na zasadzie wpłat. Wydawać nią możemy jedynie do takiej sumy, jaka na niej się znajduje. Jest to karta podobna do karty debetowej, ale można wyrobić ją oddzielnie. Możemy przeznaczyć kartę taką na kieszonkowe lub inne wydatki w celu ich rozdzielenia. Karty płatnicze to także karty wirtualne do płatności internetowych, które generuje się w systemie internetowym. Gdy często kupujemy w sieci, warto posiać w koncie taką możliwość i płacić właśnie kartami ze względu na bezpieczeństwo. Karty wirtualne możemy zresetować w każdej chwili i nie podajemy w sieci danych naszej podstawowej karty płatniczej.

3. Dodatkowe produkty bankowe

Oprócz podstawowej funkcjonalności konta, jaką jest obsługa przelewów oraz płatność kartami, warto sprawdzić także dodatkowe produkty, jakie są oferowane przez bank. Jeśli zależy nam jedynie na podstawowym koncie, nie musimy przyglądać się temu elementowi zanadto, jeśli jednak mamy wobec konta dodatkowe oczekiwania warto sprawdzić kilka kwestii.

3.1. Oferta wymiany walut

Z pewnością pierwszą z nich jest kantor i wymiana walut. Banki rożnie podchodzą do tej kwestii. Niektóre z nich oferują wewnątrz bankowe kantory z kilku groszowym spreadem — takim, jaki jest w kantorach prywatnych. Niektóre banki oferują jedynie wymianę walut poprzez przewalutowanie, gdzie spread może dochodzić nawet do kilkudziesięciu groszy. Chcąc wymienić waluty, warto sprawdzić również godziny działania kantorów, gdyż może nie być to format 24/7 a pn-pt.

3.2. Oferta kredytowa

Kolejnym elementem wartym uwagi są karty kredytowe i limity na koncie. Każdy bank oferuje je na nieco innych zasadach. Jeśli więc chcemy korzystać z pożyczek i kredytów od banku, warto sprawdzić jakie wymagania należy spełnić, aby je otrzymać oraz przeanalizować pod kątem funkcjonalności. Limit na koncie może być płatny lub darmowy — z opłatą roczną lub bez niej oraz okresem bezodsetkowym nawet do 30 dni. Funkcjami, o które warto zadbać przy zakładaniu konta, jeśli na nich nam zależy, jest BLIK do płatności kodem czy gadżety NFC takie jak zegarki i naklejki, dzięki którym będziemy mogli płacić zbliżeniowo.

4. Ilość oddziałów bankowych i jakość obsługi

Ważnym elementem, o którym musimy pomyśleć, wybierając konto bankowe, jest ilość placówek oraz jakości ich obsługi. Jest to element, na który przeważnie nie zwracamy uwagi, a który wpływa na nasz komfort korzystania z konta. Warto sprawdzić zatem ile dany bank posiada oddziałów w konkretnym mieście. Możemy też odwiedzić je, aby sprawdzić komfort miejsca, ilości osób oczekujących w kolejce czy ilość osób obsługujących stanowiska. Niektóre banki pod tym względem prezentują się negatywnie, a każda wizyta w danym banku może wiązać się z oczekiwaniem w długiej kolejce.

5. Serwis internetowy i aplikacja mobilna

Jeśli chcemy posiadać dostęp do konta poprzez aplikację bankową oraz serwis internetowy, przed założeniem konta musimy sprawdzić te dwie kwestie. Niektóre mniejsze banki mogą nie posiadać aplikacji bankowej, a posiadanie przez banki aplikacji i serwisu może nie być do końca przejrzyste czy komfortowe. Aby to sprawdzić, warto obejrzeć filmiki z używania aplikacji i serwisów np. na YouTube gdzie dostępnych jest wiele recenzji i filmików instruktażowych. Same serwisy internetowe możemy sprawdzić na stronie danego banku, używając DEMO takiego serwisu imitującego realne konto internetowe. Zarówno aplikacja, jak i konto internetowe powinno nam się łatwo obsługiwać i być przyjazne dla nas, jeśli zamierzamy z nich często korzystać.

Komentarze
Dodaj komentarz